Vishay/BCcomponents BFC238300824
BFC238300824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238300824
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238300824.pdf
Availability of BFC238300824
QUANTITY
BFC238300824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238300824
Internal Part NumberEIS-BFC238300824
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238300824
Related LinksBFC238, BFC238300824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238300824 Details Description
Related parts for BFC238300824
FIXED IND 470NH 32A 1 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf