Vishay/BCcomponents BFC238310155
BFC238310155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238310155
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238310155.pdf
Availability of BFC238310155
QUANTITY
BFC238310155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238310155
Internal Part NumberEIS-BFC238310155
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238310155
Related LinksBFC238, BFC238310155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238310155 Details Description
Related parts for BFC238310155
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 48V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 28POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
BVL 7.62HP/05/270FI 3.5SN BK datasheet.pdf
D4NS-1DD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
6800UF 16V 16X31MM 105C 3000H datasheet.pdf