Vishay/BCcomponents BFC238324433
BFC238324433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238324433
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238324433.pdf
Availability of BFC238324433
QUANTITY
BFC238324433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238324433
Internal Part NumberEIS-BFC238324433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238324433
Related LinksBFC238, BFC238324433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238324433 Details Description
Related parts for BFC238324433
ADAPTER MPLABICE 18P 300 MIL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
4W 12VDC RATIO=600:1 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf