Vishay/BCcomponents BFC238330244
BFC238330244 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238330244
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.24UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238330244.pdf
Availability of BFC238330244
QUANTITY
BFC238330244 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238330244
Internal Part NumberEIS-BFC238330244
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238330244
Related LinksBFC238, BFC238330244 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238330244 Details Description
Related parts for BFC238330244
TRANS PNP DARL 100V 3A TO-126 datasheet.pdf
IC FPGA 98 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
BG STTSHLD 10X12" 100EA datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf