Vishay/BCcomponents BFC238330683
BFC238330683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238330683
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238330683.pdf
Availability of BFC238330683
QUANTITY
BFC238330683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238330683
Internal Part NumberEIS-BFC238330683
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238330683
Related LinksBFC238, BFC238330683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238330683 Details Description
Related parts for BFC238330683
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SINK 31MM X 31MM X 14.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCT 2.5V 16FCSP datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DUST COVER FOR MDM-37P datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 600VAC datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GT 4C 4#0 PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 3.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf