Vishay/BCcomponents BFC238331563
BFC238331563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238331563
Brief Description
CAP FILM 56NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238331563.pdf
Availability of BFC238331563
QUANTITY
BFC238331563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238331563
Internal Part NumberEIS-BFC238331563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238331563
Related LinksBFC238, BFC238331563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238331563 Details Description
Related parts for BFC238331563
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8XSON datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf