Vishay/BCcomponents BFC238334223
BFC238334223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238334223
Brief Description
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238334223.pdf
Availability of BFC238334223
QUANTITY
BFC238334223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238334223
Internal Part NumberEIS-BFC238334223
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238334223
Related LinksBFC238, BFC238334223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238334223 Details Description
Related parts for BFC238334223
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 29.1KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V/8V 8-SOIC datasheet.pdf
LED IND 14MM GREEN 24V 20MA datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM DRK BGE datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 GR/W SN datasheet.pdf
CONN RECEPT 150POS 0.8MM PCB datasheet.pdf