TDK Corporation C0603C0G1H330J030BA
C0603C0G1H330J030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H330J030BA
Brief Description
CAP CER 33PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H330J030BA.pdf
Availability of C0603C0G1H330J030BA
QUANTITY
C0603C0G1H330J030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H330J030BA
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H330J030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H330J030BA
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1H330J030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H330J030BA Details Description
Related parts for C0603C0G1H330J030BA
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 20A TO3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 8.38MM datasheet.pdf
RES SMD 3.12KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC datasheet.pdf