Vishay/BCcomponents BFC238334394
BFC238334394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238334394
Brief Description
CAP FILM 390NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238334394.pdf
Availability of BFC238334394
QUANTITY
BFC238334394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238334394
Internal Part NumberEIS-BFC238334394
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238334394
Related LinksBFC238, BFC238334394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238334394 Details Description
Related parts for BFC238334394
FACEPLATE 2 GANG DUP IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OUTPUT NOISE FILTER datasheet.pdf
SGE-225-2-1040 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC FPGA 184 I/O 240RQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES 442K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR TAB datasheet.pdf
CONN HDR 0.5MM 100POS SMD datasheet.pdf