Bourns Inc. SRR1240-331K
SRR1240-331K picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-331K
Brief Description
FIXED IND 330UH 750MA 950 MOHM
Datasheet Download
SRR1240-331K.pdf
Availability of SRR1240-331K
QUANTITY
SRR1240-331K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-331K
Internal Part NumberEIS-SRR1240-331K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating750mA
Current - Saturation750mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-331K
Related LinksSRR124, SRR1240-331K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-331K Details Description
Related parts for SRR1240-331K
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PATCHCORD BANA PLUG SET/10 8" datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC HORN DRIVER DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf