Vishay/BCcomponents BFC238342273
BFC238342273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238342273
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238342273.pdf
Availability of BFC238342273
QUANTITY
BFC238342273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238342273
Internal Part NumberEIS-BFC238342273
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package450
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238342273
Related LinksBFC238, BFC238342273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238342273 Details Description
Related parts for BFC238342273
SENSOR TEMPERATURE PWM SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
ADC 16BIT SAMPLING 6CH 56-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 40 POS datasheet.pdf
1 SHEET-10 LABELS OR datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf