Vishay/BCcomponents BFC238350752
BFC238350752 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238350752
Brief Description
CAP FILM 7500PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238350752.pdf
Availability of BFC238350752
QUANTITY
BFC238350752 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238350752
Internal Part NumberEIS-BFC238350752
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238350752
Related LinksBFC238, BFC238350752 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238350752 Details Description
Related parts for BFC238350752
CONN SPRING CONT 60 POS .177 SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS STR datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT363 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER DEC/BIN 4BIT 16-SSOP datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG RED 1000' datasheet.pdf
FDDROP SCA BOTH ENDS 1K' DIELECT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf