Vishay/BCcomponents BFC238351114
BFC238351114 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238351114
Brief Description
CAP FILM 110NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238351114.pdf
Availability of BFC238351114
QUANTITY
BFC238351114 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238351114
Internal Part NumberEIS-BFC238351114
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.11µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238351114
Related LinksBFC238, BFC238351114 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238351114 Details Description
Related parts for BFC238351114
JUMPER-H1507TR/A2015V/X 3" datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM POWERMITE datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.9A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2.2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf