Vishay/BCcomponents BFC238352223
BFC238352223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238352223
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238352223.pdf
Availability of BFC238352223
QUANTITY
BFC238352223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238352223
Internal Part NumberEIS-BFC238352223
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238352223
Related LinksBFC238, BFC238352223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238352223 Details Description
Related parts for BFC238352223
BOARD TURRET TERM W/1503 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ICL 1 OHM 20% 20MM datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 100/200VAC DINRAIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE 16-MICROQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CONN EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf