Vishay/BCcomponents BFC238354473
BFC238354473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238354473
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238354473.pdf
Availability of BFC238354473
QUANTITY
BFC238354473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238354473
Internal Part NumberEIS-BFC238354473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238354473
Related LinksBFC238, BFC238354473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238354473 Details Description
Related parts for BFC238354473
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
26500 19C 19#16 P BY RECP LC datasheet.pdf
IC SDRAM 4M X 16 2.5V 66TSOP datasheet.pdf