Vishay/BCcomponents BFC238360513
BFC238360513 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238360513
Brief Description
CAP FILM 51NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238360513.pdf
Availability of BFC238360513
QUANTITY
BFC238360513 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238360513
Internal Part NumberEIS-BFC238360513
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238360513
Related LinksBFC238, BFC238360513 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238360513 Details Description
Related parts for BFC238360513
SSD 2.5" IDEP 28GB datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W SC73 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 8COL datasheet.pdf