Vishay/BCcomponents BFC238363103
BFC238363103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238363103
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238363103.pdf
Availability of BFC238363103
QUANTITY
BFC238363103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238363103
Internal Part NumberEIS-BFC238363103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238363103
Related LinksBFC238, BFC238363103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238363103 Details Description
Related parts for BFC238363103
DIODE ZENER 47V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC RESET MPU W/ADJ RESET SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 10-12AWG #1/4" datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf