Vishay/BCcomponents BFC238363222
BFC238363222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238363222
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238363222.pdf
Availability of BFC238363222
QUANTITY
BFC238363222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238363222
Internal Part NumberEIS-BFC238363222
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package950
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238363222
Related LinksBFC238, BFC238363222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238363222 Details Description
Related parts for BFC238363222
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR VERT .100 110POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 12POS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.88A 16 MOHM SMD datasheet.pdf