TDK Corporation TSL1112RA-6R8M4R6-PF
TSL1112RA-6R8M4R6-PF picture photo
Mfg. Part Number
TSL1112RA-6R8M4R6-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 4.6A 16 MOHM TH
Datasheet Download
TSL1112RA-6R8M4R6-PF.pdf
Availability of TSL1112RA-6R8M4R6-PF
QUANTITY
TSL1112RA-6R8M4R6-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of TSL1112RA-6R8M4R6-PF
Internal Part NumberEIS-TSL1112RA-6R8M4R6-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTSL
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating4.6A
Current - Saturation6.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.441" Dia (11.20mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)