Vishay/BCcomponents BFC238364102
BFC238364102 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238364102
Brief Description
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238364102.pdf
Availability of BFC238364102
QUANTITY
BFC238364102 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238364102
Internal Part NumberEIS-BFC238364102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238364102
Related LinksBFC238, BFC238364102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238364102 Details Description
Related parts for BFC238364102
FIXED IND 12UH 2.13A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf