Vishay/BCcomponents BFC238502682
BFC238502682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238502682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 1600 VDC
Datasheet Download
BFC238502682.pdf
Availability of BFC238502682
QUANTITY
BFC238502682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238502682
Internal Part NumberEIS-BFC238502682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238502682
Related LinksBFC238, BFC238502682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238502682 Details Description
Related parts for BFC238502682
BOX PLASTIC GRAY 6.73"L X 4.76"W datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
COVER METAL BUTTON FOR 37POS datasheet.pdf
CONN D-SUB PNL MNT HEADER 9 POS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf