Vishay/BCcomponents BFC238562912
BFC238562912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562912
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0091 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238562912.pdf
Availability of BFC238562912
QUANTITY
BFC238562912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562912
Internal Part NumberEIS-BFC238562912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238562912
Related LinksBFC238, BFC238562912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238562912 Details Description
Related parts for BFC238562912
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #10 FIBRE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-6POS ENCLOSED datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 10A D2PAK datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT/STOR REGSTR 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.130" datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf