Vishay/BCcomponents BFC238600394
BFC238600394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238600394
Brief Description
CAP FILM 390 NF 10% 850VDC RAD
Datasheet Download
BFC238600394.pdf
Availability of BFC238600394
QUANTITY
BFC238600394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238600394
Internal Part NumberEIS-BFC238600394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238600394
Related LinksBFC238, BFC238600394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238600394 Details Description
Related parts for BFC238600394
RES 1.74K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 24SOIC datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CPTC FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
SC 3.81/17/90G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
RES 91 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf