Vishay/BCcomponents BFC238601274
BFC238601274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238601274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 270 NF 5% 850VDC RAD
Datasheet Download
BFC238601274.pdf
Availability of BFC238601274
QUANTITY
BFC238601274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238601274
Internal Part NumberEIS-BFC238601274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238601274
Related LinksBFC238, BFC238601274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238601274 Details Description
Related parts for BFC238601274
JUMPER-H1502TR/A2015N/H1500TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL MATRIZE JPT/TAB EDS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf