Vishay/BCcomponents BFC238620564
BFC238620564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238620564
Brief Description
CAP FILM 560 NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238620564.pdf
Availability of BFC238620564
QUANTITY
BFC238620564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238620564
Internal Part NumberEIS-BFC238620564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238620564
Related LinksBFC238, BFC238620564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238620564 Details Description
Related parts for BFC238620564
REG SW 5.6V 1A VERT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
ICL 25 OHM 20% 2.5A 11.51MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf