Vishay/Vitramon VJ0402D7R5BXBAJ
VJ0402D7R5BXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D7R5BXBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D7R5BXBAJ.pdf
Availability of VJ0402D7R5BXBAJ
QUANTITY
VJ0402D7R5BXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D7R5BXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D7R5BXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D7R5BXBAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D7R5BXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D7R5BXBAJ Details Description
Related parts for VJ0402D7R5BXBAJ
PCB COPPER CLAD 12X12" 1 SIDE datasheet.pdf
RACK ADJUSTABL SHELF-OPEN 21.62" datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 837MHZ 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf