Vishay/BCcomponents BFC238652474
BFC238652474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238652474
Brief Description
CAP FILM 470 NF 10% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238652474.pdf
Availability of BFC238652474
QUANTITY
BFC238652474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238652474
Internal Part NumberEIS-BFC238652474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package30
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238652474
Related LinksBFC238, BFC238652474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238652474 Details Description
Related parts for BFC238652474
RES 11K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER MODULE IGBT 600V 180A SP6 datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf