Vishay/BCcomponents BFC241861504
BFC241861504 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241861504
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC241861504.pdf
Availability of BFC241861504
QUANTITY
BFC241861504 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241861504
Internal Part NumberEIS-BFC241861504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP418
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241861504
Related LinksBFC241, BFC241861504 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241861504 Details Description
Related parts for BFC241861504
DIODE GEN PURP 800V 60A TO247AC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC50S/AE50G/CCE50S datasheet.pdf
RELAY IMPULSE DPDT 15A 6V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 6POS NONSHORT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS INLINE PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf