Vishay/BCcomponents BFC241963304
BFC241963304 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241963304
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC241963304.pdf
Availability of BFC241963304
QUANTITY
BFC241963304 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241963304
Internal Part NumberEIS-BFC241963304
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP419
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241963304
Related LinksBFC241, BFC241963304 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241963304 Details Description
Related parts for BFC241963304
DIODE GEN PURP 200V 2A SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR PUSHPULL RCPTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.10MM datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 58POS datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX RED TRANSP 4" datasheet.pdf