Vishay/BCcomponents BFC242012402
BFC242012402 picture photo
Mfg. Part Number
BFC242012402
Brief Description
CAP FILM 2400PF 2% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC242012402.pdf
Availability of BFC242012402
QUANTITY
BFC242012402 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC242012402
Internal Part NumberEIS-BFC242012402
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series420
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2400pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC242012402
Related LinksBFC242, BFC242012402 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC242012402 Details Description
Related parts for BFC242012402
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER 2X1 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 5V 50TP 1024 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 48COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 952MA 220 MOHM datasheet.pdf