Vishay/BCcomponents BFC246805685
BFC246805685 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246805685
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC246805685.pdf
Availability of BFC246805685
QUANTITY
BFC246805685 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246805685
Internal Part NumberEIS-BFC246805685
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance6.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246805685
Related LinksBFC246, BFC246805685 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246805685 Details Description
Related parts for BFC246805685
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BUZZER MAGN 1.5V 2.048KHZ PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 12A TO220FP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 33-100V datasheet.pdf
PRESSURE ROLLER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC DDR 256M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
IC AMP RF LNA MMIC 6XSON datasheet.pdf
CTV 11C 11#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 5C 5#20 SKT PLUG datasheet.pdf
GT 6C 2#0 4#4 PIN PLUG datasheet.pdf
270 MHz, 400 uA Current Feedback Amplifier IC datasheet.pdf