Vishay/BCcomponents BFC246857683
BFC246857683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246857683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC246857683.pdf
Availability of BFC246857683
QUANTITY
BFC246857683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246857683
Internal Part NumberEIS-BFC246857683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246857683
Related LinksBFC246, BFC246857683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246857683 Details Description
Related parts for BFC246857683
DIODE ZENER 22V 150MW EMD2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 240P 267TL 15AU datasheet.pdf
RES 62 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4853-2YCP datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf