Vishay/BCcomponents BFC246948124
BFC246948124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246948124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246948124.pdf
Availability of BFC246948124
QUANTITY
BFC246948124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246948124
Internal Part NumberEIS-BFC246948124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT469
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C