SSI Technologies Inc P51-2000-A-R-I36-5V-000-000
P51-2000-A-R-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-R-I36-5V-000-000
Brief Description
SENS 2000PSI 22MM M12-1.0 6G 5V
Datasheet Download
P51-2000-A-R-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-R-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-R-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-R-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-R-I36-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-R-I36-5V-000-000
Related LinksP51-2000-A-R-, P51-2000-A-R-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-R-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-R-I36-5V-000-000
IC PLD 25NS 20PLCC datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 10.79"L X 6.81"W datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 6 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2.5MM PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf