Vishay/BCcomponents BFC247029474
BFC247029474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247029474
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC247029474.pdf
Availability of BFC247029474
QUANTITY
BFC247029474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247029474
Internal Part NumberEIS-BFC247029474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247029474
Related LinksBFC247, BFC247029474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247029474 Details Description
Related parts for BFC247029474
RES SMD 3.16K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 50MA 250 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BOX ABS CLEAR 4.5"L X 2.3"W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf