Vishay/BCcomponents BFC247942683
BFC247942683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247942683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC247942683.pdf
Availability of BFC247942683
QUANTITY
BFC247942683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247942683
Internal Part NumberEIS-BFC247942683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247942683
Related LinksBFC247, BFC247942683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247942683 Details Description
Related parts for BFC247942683
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:15 3GHZ 52PTQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 91PF 50V 5% NP0 0402 datasheet.pdf