Vishay/BCcomponents BFC247944624
BFC247944624 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247944624
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 620NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC247944624.pdf
Availability of BFC247944624
QUANTITY
BFC247944624 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247944624
Internal Part NumberEIS-BFC247944624
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.62µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247944624
Related LinksBFC247, BFC247944624 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247944624 Details Description
Related parts for BFC247944624
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC 600V 100A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH BEZEL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf