Vishay/BCcomponents BFC247962623
BFC247962623 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247962623
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 62NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC247962623.pdf
Availability of BFC247962623
QUANTITY
BFC247962623 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247962623
Internal Part NumberEIS-BFC247962623
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.062µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247962623
Related LinksBFC247, BFC247962623 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247962623 Details Description
Related parts for BFC247962623
RELIMATE VER HDR 8P LF datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 44SO datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 13POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 90POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 100' datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf