Vishay/BCcomponents BFC247962623
BFC247962623 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247962623
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 62NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC247962623.pdf
Availability of BFC247962623
QUANTITY
BFC247962623 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247962623
Internal Part NumberEIS-BFC247962623
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.062µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247962623
Related LinksBFC247, BFC247962623 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247962623 Details Description
Related parts for BFC247962623
CONN RECEPT 4POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 20 RES MULT OHM 12SRT datasheet.pdf
CONN 6POS 0.8MM SMT datasheet.pdf