Rohm Semiconductor BH15MA3WHFV-TR
BH15MA3WHFV-TR picture photo
Mfg. Part Number
BH15MA3WHFV-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6HVSOF
Datasheet Download
BH15MA3WHFV-TR.pdf
Availability of BH15MA3WHFV-TR
QUANTITY
BH15MA3WHFV-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BH15MA3WHFV-TR
Internal Part NumberEIS-BH15MA3WHFV-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCMOS LDO Regulators
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package6-HVSOF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH15MA3WHFV-TR
Related LinksBH15MA3, BH15MA3WHFV-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BH15MA3WHFV-TR Details Description
Related parts for BH15MA3WHFV-TR
CAP ALUM 10000UF 16V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 4MHZ TO3-8 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.8A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.6V SSOT-2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK FOR 21MM BGA datasheet.pdf