Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-1-8/10
BK/AGC-1-8/10 picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-1-8/10
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-1-8/10.pdf
Availability of BK/AGC-1-8/10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/AGC-1-8/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-1-8/10
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-1-8/10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-1-8/10
Related LinksBK/AGC, BK/AGC-1-8/10 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-1-8/10 Details Description
Related parts for BK/AGC-1-8/10
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSHK 9.5MM ID 50MM L datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
SGE-245-2-2070 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO204AL datasheet.pdf