Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-25-R
BK/AGC-25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-25-R
Brief Description
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-25-R.pdf
Availability of BK/AGC-25-R
QUANTITY
BK/AGC-25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-25-R
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-25-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating25A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t2.109
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.003 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-25-R
Related LinksBK/AG, BK/AGC-25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-25-R Details Description
Related parts for BK/AGC-25-R
RES SMD 22K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 360PF 2706 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf