Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C515S-3.5-R
BK/C515S-3.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C515S-3.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C515S-3.5-R.pdf
Availability of BK/C515S-3.5-R
QUANTITY
BK/C515S-3.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C515S-3.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/C515S-3.5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t149.279
ApprovalsUL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.028 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C515S-3.5-R
Related LinksBK/C515, BK/C515S-3.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C515S-3.5-R Details Description
Related parts for BK/C515S-3.5-R
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/135 3.5 BK datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 20POS datasheet.pdf
OVERCOAT PEN WHITE .16OZ datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML STR / ML STR 24" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf