Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-V-630MA
BK/GDA-V-630MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-V-630MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-V-630MA.pdf
Availability of BK/GDA-V-630MA
QUANTITY
BK/GDA-V-630MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-V-630MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-V-630MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating630mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.064
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.34 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-V-630MA
Related LinksBK/GDA-, BK/GDA-V-630MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-V-630MA Details Description
Related parts for BK/GDA-V-630MA
IC PLD 8MC 7.5NS 24DIP datasheet.pdf
ICL 2 OHM 25% 25A 30MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf