Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDC-6.3A
BK/GDC-6.3A picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDC-6.3A
Brief Description
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDC-6.3A.pdf
Availability of BK/GDC-6.3A
QUANTITY
BK/GDC-6.3A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDC-6.3A
Internal Part NumberEIS-BK/GDC-6.3A
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating6.3A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage63A
Melting I²t237.6
ApprovalscULus, IMQ, MITI/JET
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0071 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDC-6.3A
Related LinksBK/GD, BK/GDC-6.3A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDC-6.3A Details Description
Related parts for BK/GDC-6.3A
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SPLIT CONDUIT DISPENSER BOX 1IN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSORS CABLES ASSY datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf