Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDC-63MA
BK/GDC-63MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDC-63MA
Brief Description
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDC-63MA.pdf
Availability of BK/GDC-63MA
QUANTITY
BK/GDC-63MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDC-63MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDC-63MA
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating63mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.021
ApprovalscULus, IMQ
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance6.96 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDC-63MA
Related LinksBK/GD, BK/GDC-63MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDC-63MA Details Description
Related parts for BK/GDC-63MA
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 18SOIC datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2MM PNP NC SHLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 150MW 0503 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
MOD PWR ENT DUAL STG 4A SNAP-IN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CABLE 20COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf