Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMC-6.3A
BK/GMC-6.3A picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMC-6.3A
Brief Description
FUSE GLASS 6.3A 125VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMC-6.3A.pdf
Availability of BK/GMC-6.3A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMC-6.3A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMC-6.3A
Internal Part NumberEIS-BK/GMC-6.3A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t110
ApprovalsCSA, KC-MARK, MITI, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.012 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMC-6.3A
Related LinksBK/GM, BK/GMC-6.3A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMC-6.3A Details Description
Related parts for BK/GMC-6.3A
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 1" X 36YD datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 105MSPS 40-QFN datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 92W TO247-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf