Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMT-10A
BK/GMT-10A picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMT-10A
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FAST 125V 10A ALARM IND
Datasheet Download
BK/GMT-10A.pdf
Availability of BK/GMT-10A
QUANTITY
BK/GMT-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMT-10A
Internal Part NumberEIS-BK/GMT-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesGMT
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated125VAC, 60VDC
Current10A
Package / CaseAlarm Indicator
Size / Dimension0.688" L x 0.127" W x 0.810" H (17.48mm x 3.23mm x 20.57mm)
Mounting TypeHolder
ColorRed, White
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMT-10A
Related LinksBK/GM, BK/GMT-10A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMT-10A Details Description
Related parts for BK/GMT-10A
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21K OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR POWERSO36 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 250MA AXIAL datasheet.pdf