Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S-8102-5
BK/S-8102-5 picture photo
Mfg. Part Number
BK/S-8102-5
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT
Datasheet Download
BK/S-8102-5.pdf
Availability of BK/S-8102-5
QUANTITY
BK/S-8102-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S-8102-5
Internal Part NumberEIS-BK/S-8102-5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesS-8000
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related Products3AG
Fuse Size1/4" Dia x 1-1/4" L (6.35mm x 31.8mm)
Number of Circuits5
Voltage300V
Current Rating20A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSpring Bronze
Contact FinishTin-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S-8102-5
Related LinksBK/S-, BK/S-8102-5 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S-8102-5 Details Description
Related parts for BK/S-8102-5
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CORD 3COND BLK EURO UNSHLD 2.5M datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 18USMD datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 34 4.72" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82.5 OHM 1206 datasheet.pdf
FUSE AUTO 200A 32VAC/VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO202AA datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' WHITE datasheet.pdf
IC AMP OPTICAL POST MMIC PECL datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf