ON Semiconductor SMF90AT1
SMF90AT1 picture photo
Mfg. Part Number
SMF90AT1
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SOD123FL
Datasheet Download
SMF90AT1.pdf
Availability of SMF90AT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMF90AT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF90AT1
Internal Part NumberEIS-SMF90AT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF90AT1
Related LinksSMF9, SMF90AT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SMF90AT1 Details Description
Related parts for SMF90AT1
POWER SUPPLY 0-35V 0-10A datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2.54MM SDR THRU datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP CLOSE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 512KB RAM 236FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
3300UF 16V 21X38MM 125C 8000H datasheet.pdf